Co to jest kurzajka?

Kurzajki to brodawki wirusowe. Powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Wszystkie kurzajki wywołuje właśnie ten wirus (human papillomavirus - HPV), który ma wiele odmian.

Jak rozpoznać kurzajkę?

W początkowej fazie rozwoju kurzajki stanowią małe grudki o gładkiej powierzchni. Wraz ze wzrostem swoją strukturą zaczynają przypominać kalafior - mają kopulasty kształt, szarobrunatne, grudkowate narośla o szorstkiej powierzchni. Kurzajki mają różną wielkość: od łebka od szpilki do wielkości ziarna grochu. Kurzajki nie dodają uroku, ale na tym nie kończy się ich dokuczliwość. Małe, przezroczyste pęcherzyki czasem przypominające odciski są bardzo zaraźliwe i czasem trudno się ich pozbyć. Warto wiedzieć, jak je leczyć i bronić się przed zarażeniem nimi.

Gdzie najczęściej występują kurzajki?

Kurzajki najczęściej umiejscowione na stopach i dłoniach. Mogą występować pojedynczo lub w grupie. Na stopach dosyć często mylone są z odciskami, gdyż wrastają wgłęb podeszwy. Na dłoniach kurzajki rozrastają się tworząc wypukłe brodawki. Oprócz dłoni i podeszew stóp pojawiają się również w obrębie wałów paznokciowych bądź też pod płytką paznokciową (przy usuwaniu kurzajek z okolic macierzy paznokcia trzeba uważać, aby nie zniszczyć przy tym płytki paznokciowej). Jednak wirus brodawczaka może atakować też inne obszary ciała np. twarz a nawet narządy rodne.

 

link yt link yt ZOBACZ WIDEO
NA KANALE YOUTUBE